Det er bare én ting som er bedre enn å spille spill, og det er å samle alle varer knyttet til dem. Det var ingenting som å bla gjennom favorittspillmagasinet ditt og se en profil av et samleobjekt i begrenset opplag eller oppdage et stykke minner fra et elsket spill i et oversett hjørne av en butikk, og det er en følelse vi prøver å gjenskape hver måned mens vi ser gjennom vårt eget samlerskap og grav frem nye og gamle gjenstander for å vise verden.
I løpet av årene har hundrevis av spill prydet Atari 2600 Noen var bedre enn andre, og noen var faktisk så dårlige at de ødela en hel industri. Så var det spill som aldri hadde sjansen til å skinne. En av disse var Aquaventure. I motsetning til mange uutgitte spill som fortsatt får en blurb i magasiner, så det ut til at ingen noen gang snakket om denne tittelen. Den dukket nettopp opp en dag på scenen som en nesten fullført Atari 2600-tittel som aldri offisielt ble utgitt.
Som en del av Ataris nye fysiske begrensede kassettlinje kalt Atari XP, bestemte selskapet seg for å endelig hylle denne mystiske tittelen. For første gang noensinne har Aquaventure fått en ekte utgivelse for samlere å snappe opp. Aquaventure Limited Edition kommer i en pappeske med en spillmanual og kassett som ligner på å kjøpe et nytt Atari 2600-spill. Håndboken er kort, men spill fra denne epoken hadde ikke en tendens til å ha mye kompleksitet. Dekselet er i full farge, men innvendig er det svart og hvitt.
Patronen er spennende siden den er en ekte Atari 2600-vogn. Det betyr at den har samme størrelse som de fleste andre Atari-spill og vil spille i Atari 2600 eller Atari 7800. Ting som gjør dette til en helt unik kassett er at den ikke har en spillspesifikk klistremerke. I stedet har den en blank design av en blekksprut og tentakler. Den andre siden har en klistremerke, men den er spesifikt av Atari-logoen. Det er også en tyngre vogn enn vanlig, sannsynligvis på grunn av det andre trikset i denne designens erme. Det er en”Aquaventure”-logo i akryl på toppen som er en søt design.
Også inkludert med Aquaventure Limited Edition er en plakat, nål og lapp. Patcher er ikoniske for Atari-verdenen, siden selskapet ville gitt dem bort hvis du kunne bevise at du oppnådde en høy poengsum på en rekke spill. De var i utgangspunktet prestasjoner/trofeer i en tid før internett-tilkoblede konsoller. Pinnen har samme generelle design som gjenspeiles gjennom hele boksen, plakaten og lappen. Selv om det er verdt å merke seg at bokskunsten, nålekunsten og lappkunsten er litt forskjellige, selv om de har samme figur med harpunpistol. Det er en fin detalj i stedet for å kopiere og lime inn det samme nøyaktige bildet overalt.
Plakaten er 11”x17” og viser hva som kunne ha lett vært bokskunst eller etikettdesign. Den eneste skuffelsen med dette er at plakaten kom pakket i esken. Dette betyr at den kommer sammenfoldet i fire rett ut av porten-og det er en alvorlig fold. Selv om det kan reduseres over tid, er det den typen fold som aldri vil forsvinne helt. Og selv om det er et spørsmål om smak, ville noen samlere ha foretrukket at kassetten hadde samme utseende og følelse som alle andre Atari-spill fra tiden, i stedet for denne spesialiserte designen. På plussiden er det flott Atari valgte å gjøre den til en fullt fungerende patron. Det har vært ganger andre selskaper har valgt å gi noe som bare ser ut som en klassisk vogn, bare for å få den til å være helt ufunksjonell.
Selve spillingen er veldig i stil med titler fra tiden. Du spiller som en dykker som må hente skatter fra bunnen av havet. Dykkeren har en harpun fordi de må avverge sinte sjødyr på turen. Etter hvert vellykket dykk legges det til en ekstra skjerm for å gjøre reisen lengre. Fiendene blir raskere – spesielt etter at du har drept dem én gang. Så spillere må gjøre sitt beste for å unngå fiender i stedet for å være for triggerfornøyde med dem. Det er en perfekt blanding av enkelt spill som raskt blir utfordrende.
Aquaventure Limited Edition var tro mot navnet sitt. Da Atari åpnet det for forhåndsbestillinger, ble det raskt utsolgt selv til prispunktet på $150. Det var også en standard fysisk utgave som bare inneholdt boksen og vognen (uten akryltoppen) for $50. Denne ble også utsolgt på kort tid. Med mindre Atari velger å gjøre en senere opplag, vil den beste sjansen være å hente en kopi fra en annen Atari-samler nedover veien. Atari XP-linjen inkluderer andre klassiske titler som Missile Command, Super Breakout og Yars’Return, med mer kommer.
Vil du se gjennom resten av samlerskapet vårt? Gå til høyre her.